Żyjmy Dłużej

Aktywność fizyczna dla osób starszych

Nie od dziś wiadomo, że w zdrowy ciele zdrowy duch. A żeby ciało było zdrowe, potrzeba ruchu. Nie przejmuj się, w każdym wieku można zacząć dbać o swoje zdrowie dzięki aktywności fizycznej. Pamiętaj tylko, aby dostosować ją do swoich możliwości. Jakie ćwiczenia zatem wykonywać, gdy jest się seniorem?

Ćwiczenia dla seniorów to wspaniały sposób na zachowanie wigoru przez długie lata. Zanim jednak zaczniesz samemu ćwiczyć, skonsultuj się z lekarzem, który oceni, jakiego rodzaju aktywności fizyczne są dla Ciebie odpowiednie, a jakie niestety nie. Lepiej sprawdzić, czy rzeczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania ćwiczeń.

Podstawowe aktywności fizyczne dla seniorów

Naukowcy z Instytutu Zdrowia (NIH) opracowali listę czterech rodzajów ćwiczeń, które mają najlepszy wpływ na nasze zdrowie. Pomagają one utrzymać formę, poprawić swój metabolizm, utrzymać wagę i odpowiednipoziom cukru we krwi. Tym samym, dobra forma fizyczna przełoży się na naszą niezależność od innych osób.



Ćwiczenia wzmacniające ochronią Cię przed złamaniami


Siła mięśni jest ważna nie tylko z tego względu, abyśmy sami mogli sobie przynieść zakupy ze sklepu. Silne mięśnie to podstawa w profilaktyce upadków i złamań. Wiadomo, że z wiekiem siła mięśni maleje (zwłaszcza tych osłabionych przez brak ćwiczeń). Nieprawidłowa dieta pozbawiona produktów zawierających wapń również może przyczynić się do licznych kontuzji i złamań, które niestety występują dość często wśród seniorów.
Podstawowe ćwiczenia rozciągające i rozgrzewające poszczególne partie ciała mogą uchronić niejednego seniora przed poważnymi problemami z wiekiem i niepełnosprawnością.

 

Ćwiczenia rozciągające dla seniorów


Dzięki rozciąganiu się kilka razy w tygodniu, poczujesz znacznie większą swobodę ruchów. Ominięcie kałuży jednym dużym krokiem nie będzie już dla Ciebie problemem.



Ćwiczenia równowagi dla seniorów


Ćwiczenia związane z utrzymaniem równowagi to najlepszy sposób na pożegnanie się ze swoimi ograniczeniami ruchowymi.


Najprostsze ćwiczenia wytrzymałościowe dla seniora


Do ćwiczeń wytrzymałościowych zaliczają się tak popularne aktywności jak: spacery, jazda na rowerze, jogging, pływanie, a nawet grabienie liści. Te czynności łączy przede wszystkim to, że zwiększają częstotliwość akcji serca i oddychania, co wpływa na lepszy przepływ krwi. Nie porywaj się jednak od razu na godzinne bieganie, bo to z pewnością Ci nie pomoże. Zacznij stopniowo – od 5 minutowego marszu. Innym razem spróbuj 10-minutowego marszobiegu i z czasem – i poprawą Twojej kondycji – wydłużaj dystans i czas trwania treningu.

Nawet dwa 15-minutowe treningi w tygodniu mogą skutecznie poprawić Twoją kondycję i zdrowie.

Powiązane artykuły